Povětšinou první sníh na horách přichází v říjnu, popřípadě z kraje listopadu. V letošním roce je dokonce bohatá sněhová pokrývka v Tatrách na Slovensku již v září, a tak přichází na řadu zimní karavaning. Milovníka karavanování a zimních sportů už jistě svědí ruce a nohy a horečnatě přemýšlí, kdy zase konečně bude moci vyrazit do světa se svým karavanem či obytným vozem. Co je tedy potřeba pro karavaning v zimě? Pokud jste dosud nepropadli kouzlu zimního karavanování a pouze o něm přemýšlíte, neváhejte a zažijte idylku zimy, kterou v posledních letech v nížinách neprožijete.

Většina modernějších karavanů je dnes vyráběna tak, abyste si mohli užít karavaningu i v zimě, proto dvojitá okna, termorolety, podlahy s izolací není žádné nadstandardní vybavení, a tak teploty okolo nuly nejsou žádným problémem.

Ubytovat se mohou turisté kdekoliv, pokud jste už znuděni klasickými hotely a středisky a chcete konečně prožít dobrodružství přímo v přírodě, vydejte se do zimních kempů. Pokud přijedete s karavanem, jste závislí pouze na elektrické přípojce, všechno ostatní řešit nemusíte, protože to vezete s sebou. Výhodou je, že ubytování v kempu je levnější než klasická horská ubytovací zařízení.

Zimní kempy v poslední době nabývají na oblibě. Dříve v karavanech přijížděli zejména cizinci, dnes se však kempování na sněhu a mrazu mezi českými turisty těší nemalé oblibě. Styl této zimní dovolené je ideální pro milovníky lyžování nebo pro rodiny s dětmi, které si kempování uprostřed přírody dokonale užijí.

Jaké jsou důvody toho, že obliba zimního kempování každým rokem stoupá?

Nejčastějším důvodem je, že jsou lidé více součástí přírody, než když jsou ubytování v hotelech či penzionech, a především mají své soukromí. Děti se vyřádí na sněhu, mohou sáňkovat, bobovat, mohou být neustále venku. Když Vaše ratolesti vyjdou ven a uvidí sněhovou nadílku, jejich radost je nepopsatelná. Na sjezdovku to máte kousek a večer na Vás čeká táborák pod hvězdami. Dětem tak uděláte zážitek, na který nikdy nezapomenou, je to prostě paráda. V obytné voze navíc máte vše, nač si vzpomenete, moderní kuchyňku se všemi potřebnými spotřebiči, toaletu, sprchu, jídelní stůl, postele, a prostor na hraní.

Karavany jsou v dnešní době vybaveny a přizpůsobeny pro pobyt v chladnějším počasí a také mívají velice dobře vyřešené topení. Obavy z toho, že Vám v noci bude zima jsou zbytečné. Většina obytných aut k pronájmu počítá, že budete kempovat i mimo kempy po dobu nejméně tří dnů. Nemusíte se tedy obávat, že byste měli nouzi o vodu nebo elektřinu. S obytným autem můžete stát třeba přímo pod sjezdovkou. Jen nezapomeňte, že pokud budete takto „kempovat“ je nutné dodržovat jistá pravidla. Doporučujeme pročíst etiketu kempování. Pro zjedondušení vyhledávání lokalit, kde je možné s karavanem stát Vám pomohou různé chytré aplikace. V českém jazyce je to například výborná aplikace Skiing-parking-camping, kde zkušení karavanisté přidávají tipy pro taková stání.

Pokud se rozhodnete pro delší dovolenou, můžete využít nabídku zimních kempů, kterých je v současné době dostatek. Výhodou kempu jsou například bezplatné skibusy, které vás z kempu převezou přímo do lyžařského střediska, umožní vám přístup ke sprchám a toaletám nebo sušárnám oblečení, lyžáren, které určitě oceníte a usušíte si tak vaši výbavu pro lyžování. Součástí kempů jsou rovněž společenské místnosti a obchody kde si můžete zakoupit potraviny. Záleží však na tom, jaké kempy si vyberete, jejich vybavenost je různá. Kupříkladu v rakouských kempech jsou jejich součástí i malé vodní světy s termálními bazény a saunami.

Pokud si zvolíte jakýkoliv typ dovolené karavanem mimo hlavní sezónu, věřte tomu, že o zážitky nebudete mít nouzi!